flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Короткi вiдомостi про Новоархангельський район

 Короткi вiдомостi про Новоархангельський район

Район розташований в північно-західній частині Кіровоградської області, охоплює площу 120581 га.

На його території є 53 населених пунктів: 52 села та 1 селище міського типу, 21 сільська та 1 селищна рада.
Район знаходиться у межах Придніпровської височини. Поверхня - підвищена, пологохвиляста лесова рівнина, розчленована долинами, подекуди каньйоноподібними, балками, ярами; поширені виходи на поверхню кристалічних порід.
На території району добувають граніти, гарнокіти, мігмати, піски та глини. Обсяги добування корисних копалин досить незначні і використовуються лише в місцевому будівництві.
Населення району переважно сільське і налічує 25147 чоловік. Абсолютна більшість жителів району - українці, представництво інших національностей малочисельне і становить трохи більше 1 відсотку загальної кількості мешканців.
Новоархангельський район утворено в січні 1921 року в межах Первомайського повіту з центром у селі Новоархангельську.
З цього часу влада в районі була зосереджена в руках трудящих, що в умовах нової економічної політики розгорнула роботу, спрямовану на піднесення сільського господарства.
Перша сільськогосподарська артіль утворена на Новоархангельщині в 1929 році.
В 1931 році на Новоархангельщині утворено першу машино-тракторну станцію.
В січні 1932 року засновано районну газету "Під прапор перемог".
Передвоєнні роки характеризувалися підйомом народного господарства. Збільшувались об"єми виробництва сільськогосподарської продукції, відбувалось формування мережі навчальних та лікувальних закладів, розширювалось будівництво житла, об"єктів соцкультпобуту.
Війна на територію Новоархангельського району прийшла на початку серпня 1941 року, коли після виснажливих кровопролитних боїв з переважаючими силами фашистських військ були оточені частини 6-ї і 12-ї армії .
Населення району брало участь в організації рішучого опору німецьким окупантам. Тут були створені і діяли підпільні групи і партизанські загони з числа військовополонених та місцевих жителів.
В середині березня 1944 року Новоархангельщину було звільнено від окупації.
В боях за незалежність Батьківщини брало участь близько 7000 жителів району, 5100 чол. з них загинуло на фронті.
Після завершення Великої Вітчизнячної війни жителі району відбудовували зруйноване господарство.
Вже в 1944 році сільськогосподарські підприємства району виростили врожай і здали його до фонду оборони країни.
З кожним наступним роком мирної праці відбувались зміцнення сільськогосподарських підприємств, збільшувались обсяги виробництва продукції, зростали прибутки господарств. Це все додавало можливості докорінно поліпшити умови праці. В селах району розбудовано сучасну інфраструктуру, об"єкти соцкультпобуту.
За успіхи у виробництві сільськогосподарської продукції звання Героя Соціалістичної праці були удостоєні В.І.Моторний, П.А.Писаков, П.М.Пампущенко, М.С.Дзюба, М.В.Монаша, З.Т.Чирчик, а Л.Й.Шліфера цього звання удостоєно двічі.
Нині економіка району являє собою комплекс високотоварного багатогалузевого сільськогосподарського виробництва зернового, олійницького напрямку в поєднанні із м"ясо-молочним виробництвом та промислової переробки продукції сільського господарства.
Із промислових підприємств значне місце у виробництві товарної продукції займає публічне акціонерне товариство "Новоархангельський сирзавод" потужністю 700 тонн твердих сирів в рік, яке видало першу продукцію в 1965 році.
В 1972 році розпочав роботу Новоархангельський міжгосподарський комбікормовий завод, на сьогодні - товариство з обмеженою відповідальністю "Новий світ", потужністю 5 тисяч тонн продукції в рік. Підприємство займається переробкою зернових культур, соняшнику, виготовленням комбікормів.
Районне шляхове ремонтно-будівельне управління /створено в січні 1945 року/ нині філія Новоархангельська ДЕД  обслуговує 82 км. доріг державного значення і 397 км. - місцевих.
Станом на 01 січня 2015 року на території району фунціонує близько 200 агроформувань, з яких сільськогосподарських виробничих кооперативів - 2, товариств з обмеженою відповідальністю - 17, приватно-орендних та приватних підприємств - 24, фермерських господарств - 140.
Найбільші сільськогосподарські підприємства ПСП "Лан", ПП "Центр-агро" /смт.Новоархангельськ/, ТОВ "Авангард ЛТД" /с.Ганнівка/,          ПСП "Підвисоцьке" /с.Підвисоке/, СВК "Вись"(с.Скалева), ПОП ім Гагаріна (с.Мар"янівка), ТОВ "Кочубій" /с.Кальниболот/, АФГ "Віка".
Під сільськогосподарськими угіддями занято 101,5 тис.га землі, з них посівна площа становить 91,1 тис.га. Серед зернових культур провідне місце займає озима пшениця, озимий ячмінь та ріпак. Вирощують також ярий ячмінь,кукурудзу, зернобобові, просо,гречку; з технічних культур - сою, соняшник. У тваринництві переважає м"ясо-молочне виробництво.
Разом з тим в районі діють заклади освіти, медицини, культури і спорту.
На території Новоархангельського району знаходиться 23 загальноосвітніх навчальних заклади, в тому числі 14 шкіл - І-III ступеня, 4 заклади - І-ІІ ступеня, 4 НВК "загальноосвітній навчальний заклад - дошкільний навчальний заклад", 1 навчально-виховний комплекс "Загальноосвітній навчальний заклад - гімназія", а також Торговицьке ПТУ № 30 та 4 позашкільні навчальні заклади.
Із лікувальних закладів в Новоархангельському районі діють центральна районна лікарня на 133 ліжок цілодобового перебувування, центр первинної медико-санітарної допомоги до складу якого входять 26 фельдшерсько-акушерських пункти, 6 лікарських амбулаторій, а також працюють 17 аптечних закладів. Також на території району знаходиться дитячий оздоровчий табір "Бригантина".
В районі працюють 43 клубних установи, із них один районний Будинок культури, 3 міські Будинки культури, 19 сільських Будинків культури і 20 сільських клубів. Є 25 бібліотек, з яких 22 знаходяться в селах.
В районному центрі працює школа естетичного виховання,в якій навчаються діти не тільки з райцентру, а й з інших населених пунктів.
При районному стадіоні "Колос" функціонують дитячо-юнацька спортивна школа відділу освіти, молоді та спорту районної державної адміністрації і дитячо-юнацька спортивна школа фізкультурно-спортивного товариства "Колос". В селах району діє 16 спортивних залів, 15 футбольних полів і 6 тирів. У с.Кам"янече /керівник Жук В.П./, с.Нерубайка /керівник Бутенко В.О./, с.Мар"янівка /керівник Горбачов С.А./, с.Підвисоке /керівник Баланівський С.А./, с.Кальниболот /керівник Лисенко Р.О./, с.Торговиця /керівник Мелещенко Ю.В./, створено відділення дитячо-юнацької спортивної школи "Колос" з видів спорту.
В районі створено ряд музеїв - Підвисоцький народний історичний музей, Кам"янецький народний історичний музей, Кальниболотський народний історичний музей, Нерубайський історико-краєзнавчий музей, Надлацький народний історико-краєзнавчий музей, Новоархангельський народний музей історії школи, Шляхівський музей бойової слави.
Приватбанк, Райффайзен банк "Аваль" та Ощадний банк України мають свої відділення в районі.
З часу проголошення Незалежності України в районі значно змінилась релігійна ситуація. За цей час зареєстровано і діє 9 громад Української православної церкви (КП), 6 громад Української православної церкви, 2 громади Адвентистів Сьомого Дня, 3 громади Євангельських Християн-Баптистів, 1громада Свідків Ієгови.
В селі Нерубайка збереглася мурована церква та в селі Ятрань - дерев"яна споруда Пречистенської церкви, що є пам`ятниками архітектури Х1Х століття.
Пам`яткою архітектури є також садибний будинок в с.Скалівські-Хутори, де нині розміщена місцева школа.
Під час археологічних досліджень на території Новоархангельського району виявлено ряд історичних цінностей.
В с.Володимирівці досліджено велике поселення епохи трипільської культури, що датується IV cт. до нашої ери.
Поблизу с.Орлово виявлено скарби бронзових знарядь праці та зливки бронзи, що датовані кінцем VIII початком VII ст. до нашої ери.
Біля с.Кам"янечого виявлено залишки ранньослов`янського поселення VI-VIII ст.н.е.
Сліди поселень Київської Русі / IХ-ХII cт./ виявлені біля сіл Свердликового, Нерубайки, Підвисокого.
Чисельні розкопки поблизу с.Торговиці спонукають до наукової гіпотези щодо остаточного розгрому і звільнення від татарської навали.
З історією Новоархангельщини пов"язано багато славних імен видатних діячів науки, культури, військових та політиків.
В с. Торговиці 10 років жив Кошовий атаман війська Запоріжського Іван Сірко.
В селі Іванівці народився відомий український письменник Натан Рибак.
В.Г. Магар - уроженець с.Кальниболота - народний артист СРСР.
В с. Торговиці народився Калниболотський М.Л. - професор Київського технічного інституту та Калиничева Г. Г. - заслужений діяч науки Таджицької РСР.
А.С. Коверга народився в с.Тернівці і став видатним вченим в галузі біології, Лауреат Державної премії. Заслужений артист України П.Г.Ретвицький народився в с.Розсохуватець.
Звання Героя Радянського Союзу за мужність і героїзм проявлені в боях з фашистськими окупантами було присвоєно Гришку П.С., Вербовському І.У., Крамаренку А.М. та Сливку А.Ф.
В населених пунктах району вдячними нащадками споруджено 15 Меморіальних Комплексів в честь загиблих земляків та знаходиться 43 братські могили воїнів визволителів.