flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

«Закон про Вищу раду правосуддя не містить конфліктів із європейськими стандартами», – Герхард Райснер

28 лютого 2017, 10:43

У рамках співробітництва Вищої ради правосуддя та Проекту Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні» 24 лютого 2016 року відбулася низка заходів, присвячених презентації оцінки європейськими експертами положень Закону України «Про Вищу раду правосуддя» та Регламенту Вищої ради правосуддя на відповідність європейським стандартам та рекомендаціям.

Зокрема, 24 лютого 2017 року у Вищій раді правосуддя проведено двосторонні консультації членів Вищої ради правосуддя з експертами Ради Європи, присвячені обговоренню ключових положень експертних висновків та плануванню подальшої роботи із удосконалення вказаних нормативних актів. Цього самого дня вказані висновки обговорено за участю широкої громадськості та ЗМІ.

Під час зустрічі з європейськими колегами Голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк, зокрема, відзначив спільну роботу над документом Конституційної комісії та Ради з питань судової реформи при Президентові України, до складу якої входять троє представників ВРП, а також громадянського суспільства. Водночас Голова Ради зауважив, що вважає Закон України «Про Вищу раду правосуддя» певною  мірою компромісним, однак необхідним та виправданим на цьому етапі розвитку.

Європейські експерти, які долучилися до аналізу проектів законів ще у серпні 2016 року, привітали ухвалення усіх законодавчих актів, які лягли в основу судової реформи і стали спільним надбанням українських та міжнародних спеціалістів у галузі права.

«Аналізуючи Закон України «Про Вищу раду правосуддя» та зміни до проекту, ми не знайшли будь-яких конфліктів із європейськими стандартами», – зазначив експерт РЄ, голова окружного суду Флорідсдорф (Відень, Австрія), член Консультативної ради європейських суддів Герхард Райснер, наголосивши на готовності надавати і в подальшому поради для кращого впровадження закону, яким суттєво змінено статус, склад, діяльність та повноваження Ради.

Експерт також привітав зменшення політичного впливу на судову владу, наголосивши на важливості нової функції Вищої ради правосуддя щодо захисту незалежності суддівської влади та на здійсненні заходів для відновлення довіри до системи правосуддя в Україні.

Експерти та члени Вищої ради правосуддя обговорили проблемні питання застосування вказаного законодавства та шляхи їх вирішення. Зокрема, йшлося про практичні аспекти застосування нової процедури дисциплінарного розгляду справ стосовно суддів, виконання повноваження Вищої ради правосуддя щодо захисту незалежності суддів та авторитету правосуддя, надання обов’язкових для розгляду Верховною Радою України висновків щодо законопроектів, які стосуються судоустрою і статусу суддів. Обговорено питання формування складу Вищої ради правосуддя, зокрема доцільності участі суддів у відставці у складі Ради. Члени ВРП ознайомили учасників зустрічі із принципом формування Дисциплінарних палат та обговорили застосовані у ВРП механізми дотримання вимоги закону щодо обов’язкової участі двох суддів у складі Дисциплінарних палат. Предметом дискусії була й доцільність функції ВРП з перегляду скарг на притягнення прокурорів до відповідальності. Окрему увагу було приділено питанням імунітету судді, ролі ВРП у кримінальному провадженні стосовно судді, ознакам втручання в діяльність, меж  відкритості розгляду дисциплінарних справ та трактування ВРП строків їх розгляду тощо.

Під час консультацій начальник відділу з питань реформи сектору правосуддя Департаменту з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини Павло Пушкар також зауважив, що зміни до законодавства стосовно правосуддя впроваджують  ключові положення Європейської хартії щодо закону про статус суддів 1998 року. Він також нагадав, що поступ України з прийняттям змін до Конституції України в частині правосуддя  було відзначено й на грудневому засіданні Комітету Міністрів Ради Європи як величезний крок вперед у контексті виконання заходів загального характеру, визначених Європейським судом з прав людини у рішеннях «Волков проти України» та «Салов проти України».

За словами П.Пушкаря, 7–9 березня 2017 року Комітет Міністрів Ради Європи, який здійснює нагляд за виконанням рішень ЄСПЛ, планує розглянути експертний звіт Департаменту з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини про стан виконання цих рішень на підставі прийнятих змін до Конституції України та вказаних законів.

Комітет Міністрів надасть оцінку інституційним змінам складу органу, його відповідності принципам неупередженості та незалежності, змінам повноважень дисциплінарних органів, норм стосовно конфлікту інтересів, підстав дисциплінарної відповідальності судді та передбачених санкцій. Звіт також буде спрямований на вирішення в українському законодавстві виявлених у рішенні «Салов проти України» проблем, пов’язаних із критеріями оцінки роботи судді, та підстав просування судді по службі. Планується надати оцінку тому, чи запропонувало прийняте законодавство систему ефективного судового контролю щодо рішень про звільнення судді та дисциплінарної відповідальності стосовно звільнення суддів, враховуючи вимоги рішення ЄСПЛ «Волков проти України», а також чи відображає законодавство повною мірою принцип передбачуваності, визначеності, чи запобігає свавільному застосуванню.

Учасники зустрічі домовилися про продовження співпраці з метою удосконалення законодавчих положень та регламенту.

Від Проекту Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні» участь у заході взяли: експерт Ради Європи, голова окружного суду Флорідсдорф (Відень, Австрія), член Консультативної ради європейських суддів Герхард Райснер, професор права Університету Комплутенсе (Мадрид, Іспанія) Лорена Бахмайєр Вінтер, начальник відділу з питань реформи сектору правосуддя Департаменту з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини Павло Пушкар, а також працівники Департаменту співробітництва і правової співпраці Ради Європи – начальник відділу з питань реформи сектору правосуддя Департаменту співробітництва і правової співпраці Ради Європи Ліліт Данегян, керівник проекту РЄ «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні» Андрій Кавакін та менеджер проекту Інна Ліньова.

Від Вищої ради правосуддя участь взяли: Голова ВРП Ігор Бенедисюк, заступник Голови ВРП Вадим Беляневич, члени ВРП Андрій Бойко, Тетяна Малашенкова, Наталя Волковицька,  Анатолій Мірошниченко; а також начальник відділу міжнародного співробітництва секретаріату Владислав Гуртенко, головний спеціаліст відділу міжнародного співробітництва Дар’я Богатчук, начальник відділу взаємодії зі ЗМІ  Оксана Лисенко, головний спеціаліст відділу Максим Кругліков.